فانوس - سوره ی توبه

تا شقایق هست زندگی باید کرد...

تا شقایق هست زندگی باید کرد...

فانوس - سوره ی توبه تا شقایق هست زندگی باید کرد...

این سوره در «مدینه» نازل شده و 129 آیه است.

توجه به این نكات قبل از تفسیر سوره لازم است:

1- نامهاى این سوره:

مفسران براى این سوره نامهاى زیادى كه بالغ بر ده نام مى‏شود ذكر كرده‏اند، كه از همه معروفتر «برائت» و «توبه» و «فاضحه» است.

2- تاریخچه نزول سوره:

این سوره آخرین سوره یا از آخرین سوره‏هایى است كه بر پیامبر صلّى اللّه علیه و آله در مدینه نازل گردید، آغاز نزول آن را در سال نهم هجرت مى‏دانند، و قسمتى از آن پیش از جنگ تبوك، و قسمتى به هنگام آمادگى براى جنگ، و بخش دیگرى از آن پس از مراجعت از جنگ نازل شده است.

آیات آغاز این سوره كه پیرامون وضع باقیمانده مشركان بود در مراسم حج به وسیله امیر مؤمنان على علیه السّلام به مردم ابلاغ شد.

3- محتواى سوره:

قسمت مهمى از این سوره پیرامون باقیمانده مشركان و بت پرستان و قطع رابطه با آنها، و الغاء پیمانهایى است كه با مسلمانان داشتند.

قسمت مهم دیگرى از این سوره از منافقان و سرنوشت آنان سخن مى‏گوید، و به مسلمانان شدیدا هشدار مى‏دهد و نشانه‏هاى منافقان را بر مى‏شمرد.

بخش دیگرى از این سوره پیرامون اهمیت جهاد در راه خدا و اتحاد صفوف است.                        برگزیده تفسیر نمونه، ج‏2، ص: 176

 بخش مهم دیگرى از این سوره به عنوان تكمیل بحثهاى گذشته از انحراف اهل كتاب (یهود و نصارى) از حقیقت توحید، و انحراف دانشمندانشان از وظیفه رهبرى و روشنگرى سخن مى‏گوید.

و از آنجا كه جامعه اسلامى در آن روز نیازهاى مختلفى پیدا كرده بود، كه مى‏بایست برطرف گردد، به همین مناسبت بحثى از زكات، و پرهیز از تراكم و كنز ثروت، و لزوم تحصیل علم، و وجوب تعلیم افراد نادان را یادآور مى‏شود.

علاوه بر مباحث فوق، مباحث دیگرى مانند داستان هجرت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله، مسأله ماههاى حرام كه جنگ در آن ممنوع است، موضوع گرفتن جزیه از اقلیتهاى دینى و امثال آن به تناسب مطرح گردیده است.

اهمیت نكات مختلفى كه در این سوره به آن اشاره شده به قدرى زیاد است كه از پیامبر نقل شده كه فرمود: سوره برائت و توحید با هفتاد هزار صف از صفوف ملائكه بر من نازل گردید و هر كدام اهمیت این دو سوره را توصیه مى‏كردند!

4- چرا این سوره «بسم الله» ندارد؟

پاسخ این سؤال را چگونگى شروع این سوره به ما مى‏دهد، زیرا این سوره در واقع با اعلان جنگ به دشمنان پیمان شكن، و اظهار برائت و بیزارى و پیش گرفتن یك روش محكم و سخت در مقابل آنان آغاز شده است، و روشنگر خشم خداوند نسبت به این گروه است و با «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ» كه نشانه صلح و دوستى و محبت و بیان كننده صفت رحمانیت و رحیمیت خداست، تناسب ندارد.

 (آیه 1)- پیمانهاى مشركان الغاء مى‏شود! در محیط دعوت اسلام گروههاى مختلفى وجود داشتند. گروهى با پیامبر صلّى اللّه علیه و آله هیچ گونه پیمانى نداشتند، و پیامبر صلّى اللّه علیه و آله در مقابل آنها نیز هیچ گونه تعهدى نداشت.

گروههاى دیگرى در «حدیبیه» و مانند آن پیمان ترك مخاصمه با رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله بسته بودند. در این میان بعضى از طوائفى كه با پیامبر صلّى اللّه علیه و آله پیمان بسته بودند، یك جانبه و بدون هیچ مجوزى پیمانشان را به خاطر همكارى آشكار با دشمنان اسلام شكستند، و یا در صدد از میان بردن رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله برآمدند. 
طبقه بندی: قرانی، لحظه ای تأمل، عکس مذهبی،

تاریخ : چهارشنبه 14 مهر 1395 | 04:21 ب.ظ | نویسنده : فرشته :) | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic